Gydomosios vonios procedūros: tipai, taisyklės ir rekomendacijos

,,Vonios gydo net tas ligas, kurių niekas nebegali išgydyti'', - kalbėjo Avicena. Vonios, kaip gydomosios priemonės, poveikis remiasi tuo, jog žmogaus organizmas reaguoja į terpės, kurioje maudosi (vandens, dujų, garų, purvo), dirginimą. Šie dirgikliai gali būti terminiai, mechaniniai ar cheminiai. Kiekvienas veiksnys skirtingai veikia odos receptorius, o pastarieji tą poveikį perduoda į centrinę nervų sistemą. Gavusi signalą ir į jį sureagavusi, ši sistema siunčia atsakomuosius signalus į įvairius organus bei jų sistemas. Gydomasis vonios poveikis gali išlikti kelias valandas po procedūros, o po gydymo kurso jis gali būti jaučiamas mėnesį ir dar ilgiau. Prieš pripildant vonią vandens, būtina ją gerai iššveisti su specialiais valikliais ir ypač kruopščiai ją išskalauti. Į išplautą vonią pirmiausia reikia pilti šaltą vandenį, paskui - karštą, kad susikaupę virš vonios garai nenudegintų odos. Vandenį būtina gerai išmaišyti ir pamatuoti jo temperatūrą. Į vonios vandenį gali būti dedamos įvairios cheminės medžiagos arba vaistinių augalų priedai. Tai gali būti mineralinė druska, soda, pienas, medus, molis, dumbliai, vaistažolių užpilai ar nuovirai, įvairūs eteriniai aliejai ir taip toliau. Prieš pradėdami vonias su priedais, išsiaiškinkite ar nesate alergiški vieniems ar kitiems vonios priedams. Alergiškumą galite pasitikrinti taip: į šiltą vonią su priedais įmerkite rankos plaštaką arba alkūnę ir 2-3 minutes palaikykite. Alergijos požymiai - odos paraudimas, niežulys.

Vonių tipai

Vonios gali būti higieninės, gydomosios, gydomosios-profilaktinės, grūdinamosios. Higieninės vonios valo odą ir pagerina jos liaukų veiklą. Po tokių vonių oda geriau kvėpuoja, suaktyvėja jos kraujotaka ir medžiagų apykaita.

Priklausomai nuo vandens temperatūros vonios būna:

  • Karštos, kai vandens temperatūra 40℃ ir aukštesnė;
  • Šiltos, kai vandens temperatūra 36 – 39℃;
  • Indiferentinės, kai vandens temperatūra 34 – 36℃;
  • Vėsios, kai vandens temperatūra 20 – 33℃;
  • Šaltos, kai vandens temperatūra yra 20℃ ir žemesnė:
  • Kontrastinės, kai vandens temperatūra šokinėja nuo aukštos iki žemos.

Priklausomai nuo buvimo vonioje laiko, vonios procedūros gali būti:

  • Trumpalaikės, kai vonios procedūros trukmė iki 5 minučių;
  • Vidutinio ilgumo: 15 – 20  minučių;
  • Ilgalaikės, kai vonioje būnama net kelias valandas.

Namuose paprastai rekomenduojamos trumpalaikės ir vidutinio ilgumo gydomosios vonios. Ilgalaikės vonios siūlomos pacientams specializuotose gydymo įstaigose stebint medikams.

Pagrindinės taisyklės vonioje

Norint, kad vonios būtų efektyvios, būtina laikytis tam tikrų taisyklių:
1. Procedūras patariama atlikti reguliariai;
2. Tinkamiausias laikas vonioms – valanda prieš miegą;
3. Prieš vonios procedūrą kūną reikia išsimuilinti, o vėliau jį gerai nuplauti tekančiu vandeniu;
4. Vonioje vanduo turėtų neapsemti krūtinės ląstos aukščiau širdies lygio ir kaklo;
5. Vonioje reikia gulėti ramiai, atsipalaidavus, tolygiai kvėpuoti ir galvoti apie pozityvius dalykus;
6. Nerekomenduojama vonioje gulėti labai ilgai, taip pat negalima perdozuoti vaistingųjų vonios priedų, jeigu tokie naudojami;
7. Procedūra turi būti maloni, bet ne varginanti. jeigu ji kelia kokių nors nemalonių pojūčių, reikia nedelsiant ją baigti;
8. Patalpa, kurioje atliekama vonios procedūra, turi būti šilta (apie 18 – 20℃);
9. Iš vonios reikia atsikelti neskubant, nedaryti staigių judesių;
10. Po vonios nepatartina praustis muilu;
11. Po vonios reikia sausai nusišluostyti rankšluosčiu, apsisiausti flaneliniu chalatu ir ne mažiau kaip 30 minučių pagulėti lovoje.

Kojų vonelės

Šiltos ir karštos kojų vonelės rekomenduojamos peršalus, sergant šlapimo pūslės uždegimu, viršutinių kvėpavimo takų ligomis, varginant nemigai, vaikams – sergant bronchitu, judamojo-atramos aparto ligomis. Rekomenduojama nuo 5 iki 10 procedūrų, kurių trukmė 15 – 20 minučių. šiltų ir karštų kojų vonelių procedūras geriausia atlikti vakare prieš miegą. Vandens temperatūra nuo 36 – 40℃. Reguliarios šiltos pėdų vonelės su Sausu mineraliniu vandeniu™, ramunėlių ar medetkų žiedų užpilu padės išlaikyti pėdų odą švelnią ir nesutrūkinėjusią.
Kontrastinės rankų ir kojų vonelės rekomenduojamos esant vestibuliarinio aparato sutrikimams, venų išsiplėtimui ir ypač naudingos vyresnio amžiaus žmonėms, kurių sutrikusi galūnių kraujotaka.

Rankų vonelės

Šiltų rankų vonelių vandens temperatūra turi būti 36 – 39℃, o procedūros trukmė 5 – 15 minučių. Tokia vonelė tinka tada, kai yra vietinių uždegimo požymių, sergant reumatu, kai vargina širdies vainikinių arterijų spazmai. Vonelės bus veiksmingesnės, kai į jų vandenį įpilsite gryno Sauso mineralinio vandens™ ir vaistažolių užpilo ar nuoviro. Tokioms vonelėms taip pat puikiai tinka sapropelis, kuriuo ištepę rankas ir jas panardinę į vonelę patirsite purvo vonios privalumus. Rankų vonelės labai tinka norint turėti sveikas ir gražias rankas, nes vanduo ne tik gydo, bet ir puoselėja rankų odą.

Keletas gydomųjų vonių receptų

Gyvename labai skubančiame, įtampos kupiname pasaulyje ir ne visada randame laiko pasirūpinti savo sveikata. Dažnai sveikatos problemų sprendimą stumiame į ateitį, o jos nuo to tik didėja. Štai keletas patarimų, kaip paprastu ir kiekvienam prieinamu būdu – vandeniu – pagerinti savo fizinę formą ir savijautą, įgauti daugiau jėgų ir žvalumo bei sustiprinti sveikatą.

Jūsų kovą su celiulitu palengvins šiltos viso kūno vonios su viena iš šių vaistažolių: paprastasis kadagys (Juniperus comunis), baltažiedis barkūnas (Melilotus alba), pievinis dobilas (Trifolium pratensis), triskiautis lakišius (Bidens tripartita). Rekomenduojame išbandyti procedūras su šios žolės nuoviru, nes lakišius skatina prakaitavimą, tai yra normalizuoja organizmo medžiagų apykaitos procesus, taip pat veikia antiseptiškai, antialergiškai ir slopina uždegimus. Nuoviro gaminimas: 200 - 300 gramų sausos susmulkintos lakišių žolės užpilkite 2 litrais kambario temperatūros vandens ir 8 -10 minučių pavirkite ant silpnos ugnies. Paskui gautą nuovirą nukoškite, supilkite į vonios vandenį ir gerai išmaišykite. procedūra veiksminga, kai vandens temperatūra 38 - 39℃, o procedūros trukmė 15 - 20 minučių. Visas gydymo kursas yra 10 - 12 procedūrų.

Sergantiems egzema, rekomenduojamos šiltos kasdieninės viso kūno vonios su vieno šių augalų nuovirais: vaistinis šalavijas (Salvia oficinalis), paprastoji pušis (Pinus silvestris), šliaužiančioji žiemė (Vinca minor), vaistinė notrelė (Betonica officinalis), baltažiedė notrelė (Lamium album), paprastasis raugeriškis (Berberis vulgaris). Pastarojo lapų užpile gausu alkaloido berberino, kuris turi stiprų antiseptinį ir raminamąjį poveikį. Dėl šių savybių užpilas gerai slopina odos niežulį ir užkerta kelią odos infekcijai. Užpilo gaminimas: 100 - 150 gramų sausų susmulkintų paprastojo raugeriškio lapų užpilkite 1 litru karšto virinto vandens ir uždengtą indą su skysčiu palaikykite 45 minutes kambario temperatūroje. Po to gautą užpilą perkoškite, supilkite į vonios vandenį ir gerai išmaišykite. Vonioje galite būti apie 15 minučių, esant 34 - 36℃ vandens temperatūrai. Visas gydymo kursas yra 10 - 12 vonių.